مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷


چهار کاتالیست بومی‌شده صنعت پتروشیمی رونمایی شد

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۷

گروه پتروشیمی: امروز (پنج‌شنبه 7 مهر) چهار کاتالیست بومی‌شده صنعت پتروشیمی که در زمره کاتالیست‌های تحریمی این صنعت بوده‌‌اند، با حضور وزیر نفت رونمایی شد.

 یکی از این کاتالیست ها، کاتالیست دهیدروژناسیون پارافین‌های سبک و سنگین است که کار تولید داخلی آن از سال 1387 آغاز شد و در سال 1389 با طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی پایلوت به پایان رسید.

برای تست این کاتالیست 15 کیلوگرم از آن در مقیاس پایلوت تولید و از آن در راکتور دهیدروژناسیون واحد MTBE بندر امام استفاده شد که پس از آن در این واحد و واحد LAB مجتمع پتروشیمی بیستون مورد استفاده قرار گرفته است، ضمن این که پیش بینی شده در دو واحد PDH پتروشیمی سلمان در بندرامام و مهرپتروکیمیا در عسلویه نیز مورد استفاده قرار گیرد. این واحدها که تا سه سال آینده راه‌اندازی می شوند، پروپیلن را از پروپان به روش اکسی دهیدروژناسیون تولید می‌کنند.

صرفه جویی 1 تا 3 میلیون دلاری با تولید کاتالیست اسید استیک

کاتالیست بعدی مربوط به تولید اسید استیک است که البته در شرایط کنونی در زمره مواد تحریمی نیز قرار دارد. هم اکنون این کاتالیست در پتروشیمی فن‌آوران با موفقیت تست شده است و نتیجه آزمایش نیز نشان می‌دهد که کیفیت و استاندارد کاتالیست تولید اسید استیک پژوهش و فناوری با نمونه‌های خارجی برابری می‌کند.

نزدیک به 4 تا 14 میلیون دلار برای خرید مصرف کنونی و مصرف آینده این کاتالیست در کشور صرف می‌شود و در صورت تامین همه نیازهای کشور به این کاتالیست، سالانه 1 تا 3 میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهد شد.

تداوم تولید پلی اتیلن جم با تولید کاتالیست واحد اسفریلین در کشور

پروژه جایگزینی کاتالیست موردنیاز واحد اسفریلین پتروشیمی جم، با کاتالیست‌های تحریم شده نیز در بازه زمانی 45 روزه، از دیگر اقدام های شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای دستیابی به دانش فنی کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی بود.

کاتالیست ABC برای نخستین بار در واحد صنعتی 300 هزار تنی پلی‌اتیلن پتروشیمی جم و با همکاری واحد پژوهش این مجتمع تست و ضمن تداوم تولید پلی اتیلن در پتروشیمی جم از رکود تولید این محصول به دلیل تحریم کاتالیست‌ها جلوگیری شد.

افزایش 10 درصدی تولید در واحدهای پلی الفینی با کاتالیست SAC

دیگر کاتالیست تولید شده در کشور، کاتالیست SAC است که برای نخستین بار در کشور در مقیاس صنعتی ساخته و در واحد پلی‌اتیلن سنگین پتروشیمی مارون با ظرفیت 300 هزار تن در سال تولید آزمایشی شد.

با تولید این کاتالیست، علاوه بر قطع وابستگی به شرکت‌های خارجی، نزدیک به 35 میلیون دلار در سال نیز صرفه جویی ارزی می‌شود ضمن این که واحدهای خط اتیلن غرب مانند پتروشیمی‌های کرمانشاه، ممسنی، دهدشت، چهارمحال و بختیاری و طرح‌های جدید مرکز و شرق مانند داراب، بافق، فردوس، زاهدان و بیرجند نیز، امکان استفاده از این کاتالیست را دارند.

همچنین این کاتالیست به دلیل داشتن فعالیت و دانسیته توده پلیمر مناسب، امکان افزایش تولید بیش از 10 درصد ظرفیت واحدهای پلی‌الفینی را فراهم

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 3831
  • بازديد ديروز: 8922
  • بازديد کل: 15868906
  • افراد آنلاين: 13 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات