هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷


چه کسی بازار سکه و ارز را مختل کرد؟

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۰۵

در حالی پس از لج بازی ها و مقاومت در برابر افزایش نرخ سود سپرده بالاخره دولت تسلیم این شد که پیشتر کارشناسان بارهای این موضوع را گوشتزد کرده بودند.

 طی یکی دوماه گذشته نوسانات شدید همراه با افزایش چند ده درصدی در بازار سکه و ارز انقدر شدید بوده که حداقل برای بیست سال گذشته نمیتوان برای آن نمونه ای پیدا کرد.

افزایش دوبرابری ارزش دلار از قیمتی حدود یکهزار تومان به بیش از دو هزار تومان و افزایش قیمت سکه از پانصد هزار تومان به بیش از یک میلیون تومان در عرض چند ماه نشان از مدیریت دولتی میدهد که میخواهد دنیا را مدیریت کند!

اما سوال اینجاست چه عواملی موجب این شرایط باور نکردنی در اقتصاد کشور شد که قیمت سکه را از صبح تا عصر بیش از یکصدهزار تومان افزایش می دهد؟
در این خصوص سیاستهای دولت و نقش بانک مرکزی از همه پررنگتر است.

سیاستهای غلط دولت در خضوص افزایش نقدینگی در خصوص پرداخت نقدی یارانه ها و کاهش نرخ سپرده بانکی از جمله دلایلی است که بازار سکه و ارز را متشنج کرده است.

کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس بارها طی چند سال گذشته نسبت به شرایط موجود هشدار داده بودند. طرح هدفمندی هم از جهت زمان اجرا و هم از لحاظ نحوه اجرا به بدترین شکل ممکن اجرا شد.

در عین حال کاهش نرخ سود سپرده بانکی و اوراق مشارکت در هجوم نقدینگی به سمت بازار های کادب همچون سکه و ارز نقشی اساسی داشت. ازطرفی بهمنی به عنوان یک کارشناس بانکی با وجود آگاهی از این موارد پا روی همه دانسته ها و تجربه ها گذاشت و مجری و توجیه کننده اقدامات غلط دولت شد.

جالب اینجاست که چند روز پیش و پس از انتشار خبر افزایش نرخ سود بانکی ، بازار به سرعت نسبت به آن واکنش وقیمت سکه و ارز کاهش محسوسی داشت. اما با تکذیب این موضوع توسط یکی از معاونان رییس جمهوردوباره شرایط را بحرانی وقیمتها را دوباره افزایش داد.

از طرفی بهمنی نیز در آخرین مصاحبه خود به نقش نرخ سود بانکی و کنترل نقدینگی تاکید کرد. این موضوع نشان میدهد بین احمدی نژاد و بهمنی اختلافات اساسی وجود دارد که منجر به کناره گیری غیر رسمی وی از بانک مرکزی شده است.

در عین حال دولت با اتخاذ سیاستهای پلیسی موجب تشدید نابسامانی و تشدید تنش در بازار سکه و ترز شده است. به این ترتیب باید سیاستهای دولت را عامل اصلی اخلال در بازار سکه دانست .

امروز در حالی دولت بالاخره تسلیم افزایش نرخ سود سپرده بانکی شد که مردم هزینه زیادی را بابت آن پرداخته اند. از طرفی حسینی ، وزیر محترم اقتصاد در حالی سعی کرد با اتهام زنی به دیگران از خود و دولت رفع مسئولیت کند که تا کنون سیاست سکوت را در پیش گرفته بود. ش

jfdghjhthit45
Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدامکان ارسال دیدگاه برای این نوشته وجود ندارد.تبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5661
  • بازديد ديروز: 12712
  • بازديد کل: 15618747
  • افراد آنلاين: 20 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات