هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷


کاهش ۱۳ درصدی ارزش ریال در برابر دلار در شش ماه

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۱۱

علی رغم کاهش هشت درصدی ارزش دلار در برابر سایر ارزها به دلیل وجود بحران در جهان، ارزش دلار 13 درصد در برابر ریال رشد کرد.

در شش ماهه اول سال جاری شرایط بحران اقتصادی باعث شد تا ارزش دلار در برابر سایر ارزها کاهش یابد و کلمه سقوط شایسته تغییر ارزش این ارز شود.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی موسسه “اس اند پی” ارزش دلار در برابر 17 ارز به طور میانگین هشت درصد کاهش داشته است.

این موضوع درباره یورو نیز صدق می کند به گونه ای که بر اساس گزارش همین موسسه ارزش یورو در برابر 16 ارز دیگر 7.7 درصد کاهش داشته است.

در همین شرایط که اقتصاد کشورهای اروپایی و آمریکایی در بحران به سر می برند و هر روز با کاهش اعتبار مواجه می شوند ارزش ریال نیز رو به کاهش گذاشته و ارزی نیست که ریال در برابر آن رشد داشته باشد.

دلار در تاریخ 6 فروردین 90 یک هزارو 110 تومان در بازار آزاد مبادله می شد در حالی که اکنون پس از گذشت شش ماه با 13 درصد رشد به یک هزار و 250 تومان رسیده است.

یورو نیز وضعیت مشابه دارد، در حالی که قیمت 6 فروردین 90 برای این ارز یک هزار و 550 در بازار آزاد تعیین شده بود پس از گذشت شش ماه قیمت آن فراتر از یک هزار و 720 رفته و 11 درصد رشد نشان می دهد.

با توجه به کاهش ارزش دلار و یورو در برابر سایر ارزها و همچنین افزایش ارزش آنها در برابر ریال وضعیت اسفناک ریال قابل درک است.

چرا حذف صفر از پول ملی؟

حسین قضاوی، مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی هدف از حذف صفر را “قدرت بخشیدن به پول ملی عنوان کرد و افزود: یک ایرانی باید 10 هزار واحد پول خود را در برابر یک واحد پول آمریکا بپردازد و این در شان ایران نیست!”.

گویا مدیران بانک مرکزی فراموش کرده اند که سیاست های اقتصادی همین بانک بوده که طی سی سال گذشته ارزش ارز ایرانی را به این وضع رسانده است و در آینده نیز این وضع ادامه خواهد داشت.

حذف صفر ساده ترین و آخرین راه کار یک سیستم اقتصادی برای افزایش قدرت واحد پول است، اما بر اساس شواهد مدیران بانک مرکزی آن را تنها راه ممکن می دانند زیرا اقدامات اساسی برای کنترل نرخ تورم و نرخ برابری ارز انجام نمی دهند.

به هر حال قیمت ریال در شش ماه بیشتر از 20 درصد در بازارهای جهانی کاهش یافته و مقصر آن تنها و تنها دستگاه نظارت و کنترل بازار یعنی بانک مرکزی است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 3943
  • بازديد ديروز: 10632
  • بازديد کل: 15532434
  • افراد آنلاين: 30 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات