مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷


کنجکاوید یا فضول؟ امتحان کنید

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۱۲

کنجکاوی همیشه یک صفت پسندیده محسوب می‌شود. اما اگر ازحد متعارف، خارج شود، دیگر یک صفت پسندیده نخواهدبود. پرجاذبه ترین وجه شخصیت و ماهیت وجود آدمی، همین گرایش و میل است. کنجکاوی معمولا منجر به فضولی خواهد شد.

بزرگترین آرزو و خواسته بشری در طول تاریخ، پس از جاودانگی، کشف الاسرار بوده و هست.

به نوشته همشهری آنلاین، کنجکاوی همیشه یک صفت پسندیده محسوب می‌شود. اما اگر ازحد متعارف، خارج شود، دیگر یک صفت پسندیده نخواهدبود. پرجاذبه ترین وجه شخصیت و ماهیت وجود آدمی، همین گرایش و میل است. کنجکاوی معمولا منجر به فضولی خواهد شد.

می‌گویند؛ کنیزکی طبقی پوشیده در دست داشت و از گذری می‌گذشت. رهگذری پرسید؛ زیر آن پوشش طبق چیست؟ کنیزک پاسخ داد؛ اگر بنا بود شما و امثال شما بدانند که دیگر روی آنرا نمی پوشاندند!

این پاسخ، واقعاً پاسخ، درست و دندانشکنی است. چرا بشر اینقدرحرص دانستن است. چه درباره آنچه که به او مربوط است و چه در باره آنچه که به او ربطی ندارد؟ من فردی را سراغ ندارم که از این وسوسه دانستن یا به عبارتی سر در آوردن از راز یا اسراری به دور باشد.

شما چطور؟ معمولاً با دوستان فضولتان چکار می‌کنید؟ بدون تردید سعی می‌کنید، هرطورشده آنها را از سرخودتان باز کنید، درست است؟ اما آیا می دانید خود شما چقدر دارای این صفت و وسوسه هستید؟

با این تست خود و دوستانتان را ارزیابی کنید:

1- تصورکنید که صبح خواب مانده اید و دیرتان شده است. هنگام خروج از خانه صدای دعوای همسایه را می شنوید. آیا می ایستید تا ببینید موضوع ازچه قرار است؟

ـ بله ۱۰
ـ خیر ۰

2- با دوستتان مشغول مکالمه تلفنی هستید که مجبور می شوید مدتی منتظربمانید تا او به مکالمه دیگری که درانتظار است پاسخ دهد آیا وقتی برای ادامه مکالمه شما برمی گردد از او می پرسید چه کسی پشت خط منتظر بود؟

ـ بله ۱۰
ـ خیر ۰

3- به منزل دوستتان رفته اید و او برای انجام کاری از اتاق خارج می شود. روی میز او یک نامه جلب توجه می کند. آیا نگاهی به آن می اندازید؟

ـ بله ۱۰
ـ خیر ۰

4- دراتوبوس یا تاکسی نشسته اید و فرد کناری شما مشغول مطالعه است. دراین شرایط چه می کنید؟

ـ مستقیماً به آنچه او مطالعه می‌کند خیره شده و شما هم همراه او مطالعه می کنید. ۱۰

ـ هرازچندگاهی نگاهی دزدکی می اندازید تا ببینید او چه چیزی مطالعه می کند. ۵

ـ کاملاً بی تفاوت رفتارمی کنید. (۰)

5- اگر شما بدانید که یکی از آشنایان رازی دارد، چه می کنید؟

ـ هرطور شده سعی می کنید سرازکار او درآورید. ۱۰

ـ اگر صحبتی درباره آن پیش بیاید، کنجکاو می شوید. ۵

– رازهای دیگران، مسائل شخصی آنهاست و سعی نمی کنید وارد حیطه خصوصی آنهاشوید.(۰)

6- اگرجایی دعوا یا تصادفی اتفاق بیفتد، آیا نزدیک می شوید تا ببینید جریان ازچه قرار است؟

ـ بله ۱۰
ـ خیر ۰

7- اگر وارد رستورانی شوید و ببینید یکی از آشنایان با فردغریبه ای آنجاست، آیا کنجکاو می شوید ببینید غریبه چه کسی است؟

ـ بله ۱۰
ـ خیر ۰

8-  آیا معمولاً درباره قیمت و محل خرید چیزهایی که دوستانتان می خرند پرس و جو می کنید؟

ـ بله ۱۰
ـ خیر ۰

9-  آیا تا به حال کیف دیگران را بدون اجازه شان جست وجو کرده اید؟

ـ بله ۱۰
ـ خیر ۰

10- اگر رمز عبور شناسه دوستانتان را داشته باشید سری به ایمیل های آنها می زنید؟

ـ بله ۱۰
ـ خیر ۰

امتیاز‌های خود را جمع بزنید و نتیجه را بخوانید.

۰ تا ۳۰ امتیاز:
شما به هیچوجه اهل دخالت و فضولی درکارهای دیگران نیستید و این یک امتیاز بزرگ برای شما محسوب می شود. شما احتمالاً فکرمی کنید مسائل خصوصی دیگران برایتان جالب نیست و یا آنقدر به حیطه خصوصی آنها اهمیت می‌دهید که خودتان را مجاز نمی‌دانید آن را مخدوش کنید.

شاید هم آنقدر سرتان گرم است که وقت فکرکردن به مسائل دیگران را ندارید. به هرحال شما کاملاً به دیگران احترام می گذارید و درمورد مسائلی که به شما ارتباطی پیدانمی کند کنجکاوی به خرج نمی دهید.‌اطرافیان شما معمولاً فکرمی کنند می توانند به شما اطمینان کنند و شما نیز توقع متقابلی از آنها دارید.

۳۵تا ۷۰ امتیاز:
خوب شما طبیعتاً فرد کنجکاوی هستید، اما تلاش می کنید زیاد درکارهای دیگران دخالت نکنید. اما گاهی اوقات این کنجکاوی آنقدر شدید است که نمی توانید جلوی خودتان رابگیرید و گهگاهی از راه خود خارج می شوید و سرکی به کاردیگران می کشید.

اما خوشبختانه این کارهمیشگی نیست. اگرچه کنجکاوی خوب و درمواردی لازم است، اما زیاده روی درآن می تواند شما را دچار دردسر کند. اکثر مردم دوست ندارند کسی در کارشان دخالت کند. بنابراین بهتر است کاری انجام ندهید که دوست ندارید دیگران نسبت به شما انجام دهند.

۷۵ تا ۱۰۰ امتیاز:

شما عاشق این هستید که همه چیز را درباره همه کس بدانید و برای این کار هرچه از دستتان بربیاید، انجام می دهید. شما از آن دسته افراد هستید که مراقب دیگران هستند. فال گوش می‌ایستند و حتی بعضی مواقع مستقیماً از دیگران درباره مسائل خصوصی شان سؤال می‌کنند.

اگر شما تا کنون به عنوان فردی فضول درجمع دوستان و آشنایانتان معروف نشده‌اید، احتمال اینکه چنین لقبی به شما اختصاص پیداکند بسیار زیاد است. کنجکاوی دروجود شما بسیار فراتر ازحدمتعارف، وجوددارد و متأسفانه شما آن را معطوف به مسائل‌دیگران کرده‌اید.

این کار به هیچ‌وجه خوشایند اطرافیان شما نیست. اگر این روال ادامه پیداکند، می توانید مطمئن باشید که سعی خواهندکرد فضولی های شما را هرطور شده جبران کنند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5375
  • بازديد ديروز: 13049
  • بازديد کل: 15605749
  • افراد آنلاين: 23 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات