هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷


یوگا باعث بهبود وضعیت سلامت عمومی بیماران مبتلا به ام اس

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۴

نتایج بررسی محققان ایرانی نشان داد: انجام تکنیک های یوگا باعث بهبود وضعیت سلامت عمومی و احساس به زندگی در بیماران مبتلا به ام اس می شود.

ام اس ‘نوعی بیماری پیش رونده و تحلیل برنده غلاف میلینی سلول های عصبی در سیستم اعصاب مرکزی است که می تواند باعث بروز علایم و عوارض زیادی در بیمار شود. این مطالعه به منظور بررسی تاثیر ورزش یوگا بر سلامت عمومی و احساس به زندگی در مبتلایان به ام اس طراحی و اجرا شد.
این مطالعه کارآزمایی بالینی که در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بر روی 60 نفر از بیماران مبتلا به ‘مولتیپل اسکلروزیس’ انجام شد، ابزار جمع آوری داده ها شامل پرسشنامه ای در خصوص اطلاعات دموگرافیک بیماران و پرسشنامه MSQoL-54 جهت تعیین کیفیت زندگی بیماران بود.
بیماران به صورت تخصیص تصادفی به 2 گروه مساوی تقسیم و سپس وضعیت سلامت عمومی بیماران و احساس آنها درباره زندگی ارزیابی شد.یک گروه به مدت سه ماه و هر ماه 8 جلسه 1 تا 5/1 ساعته یوگا درمانی شد و روی گروه دوم مداخله ای انجام نشد.
نتایج این بررسی نشان داد، بین وضعیت سلامت عمومی، قبل و بعد از یوگا درمانی اختلاف آماری معنی داری مشاهده شد، هم چنین احساس بیماران درباره زندگی قبل و بعد از مداخله در گروه مورد نسبت به گروه شاهد بهبود معنی داری نشان داد به طوری که انجام تکنیک های یوگا باعث بهبود وضعیت سلامت عمومی و احساس به زندگی در بیماران مبتلا به ام اس می شود.
گفتنی است این پژوهش توسط شهلا نجفی انجام و در فصلنامه ارمغان دانش به چاپ رسیده است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 14286
  • بازديد ديروز: 11906
  • بازديد کل: 15554683
  • افراد آنلاين: 26 نفر
  • ورودی گوگل: 3


تبلیغات

  
 

تبلیغات