مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷


۱۰۰دلار سقوط در بازار طلا

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۶/۱۷

 

قیمت طلا در بازارهای جهانی بعد از ظهر روز گذشته 100 دلار نسبت به بعد از ظهر روز سه‌شنبه تنزل کرد تا با نوسان‌های خطی خود روی نمودار کماکان سوژه خبری داغ دنیا باشد. معامله طلا در بازار جهانی روز گذشته در سطح 1878 آغاز شد، اما بعد از ظهر روز گذشته با یک افت شدید به محدوده 1800 دلار برای هر اونس بازگشت و حتی کمتراز آن را هم تجربه کرد تا بخش زیادی از کاهش صد دلاری را در یک روز کاری تجربه کند.بسته 300 میلیارد دلاری اشتغال آمریکا، سودبرداری برخی از سرمایه‌گذاران در بازار طلا با توجه به اوج گیری قیمت‌ها در دو روز گذشته و تقویت بورس‌ها در اروپا از جمله دلایل نزول طلا عنوان شده است.

 مجدد رکورد 1250 تومانی پاییز سال گذشته برای دلار
افت100 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی
 افزایش قیمت دلار، افت قیمت طلا را در محاسبه قیمت سکه تاحدودی جبران کرد
گروه بازار پول- مسعود رضا طاهری: طلا در بازار‌های جهانی روز گذشته بیش از 100 دلار کاهش یافت. بهای سکه در واکنش به این وضعیت پس از نوسان‌های مختلف تا غروب دیروز بالاخره به 590 هزار تومان رسید که نسبت به نرخ  روز قبل از آن 6000هزار تومان کاهش داشت.
در همین حال افزایش قیمت دلار آمریکا تا 1250 تومان بخشی از افت احتمالی بیشتر آن را جبران کرد. قیمت طلا در بازار‌های جهانی دیروز تا ساعت 30/18 به وقت تهران به محدوده 1800 دلار کاهش یافت و حتی سطح زیر1800دلار را نیز لمس کرد.
دیروز قیمت سکه همراستا با افت قیمت طلا در بازارهای جهانی تنها 6000 تومان کاهش داشت و به 590 هزار تومان رسید. درعین حال همان‌طور که روزهای قبل نیز اشاره شد، در روز‌های اخیر افزایش قیمت دلار در بازار داخلی بیش از قیمت طلای جهانی، در تعیین قیمت سکه نقش‌آفرینی کرده است.
سکه طرح قدیم بر روی نرخ 605 هزار تومان ثابت ماند و تغییری ثبت نکرد. نیم سکه و ربع سکه هر یک با 2000 تومان کاهش قیمت به ترتیب 288 هزار تومان و 147 هزار تومان فروخته شدند. قیمت سکه گرمی دیروز 78 هزار تومان فروخته شد. هر مثقال طلای 17 عیار دیروز 3500 تومان کاهش داشت و به نرخ هزار و 500 تومان تعیین شد. به این ترتیب قیمت هر گرم طلای 18 عیار بدون اجرت ساخت نیز با 800 تومان کاهش تا 55 هزار و 750 تومان افت کرد.
بازار ارز
قیمت دلار آمریکا به رکورد 1250 تومانی پاییز سال قبل رسید. قیمت هر دلار آمریکا دیروز با 15 تومان افزایش به 11250 تومان رسید تا اختلاف آن با قیمت مرجع به 18883 ریال برسد. در این راستا نتایج بررسی نشان می‌دهد که نه تنها دلار آمریکا بلکه قیمت اغلب ارزهای عمده در کشور به شدت دو نرخی است. اختلاف قیمت ارز مرجع و ارز در بازار آزاد برای برخی از ارزها از 340 تومان نیز فراتر رفته است. اما بنا بر حساسیت فوق‌العاده دلار آمریکا در بازار داخلی اختلاف قیمت آن بیش از سایر ارزها زیر ذره بین فعالان بازار قرار می‌گیرد. البته در این میان باز هم قیمت دلار آمریکا تعیین‌کننده است؛ چراکه تقابل آن با سایر ارزها با نسبت نرخ برابری آنها نقش تعیین‌کننده دارد. شکاف فزاینده قیمت رسمی و غیر رسمی ارز مهر ماه سال گذشته در پی آغاز بحران ارزی در کشور شروع شد که طی آن قیمت دلار آمریکا تا 1250 تومان نیز بالا رفته بود. قیمت ارز در کشور که از سال 81 تک نرخی شده بود، از مهر ماه سال گذشته مجددا دو نرخی شد و با وجود تلاش‌های ادامه‌دار بانک مرکزی قیمت ارز همچنان دونرخی باقی مانده است. بانک مرکزی در راستای یکسان‌سازی قیمت ارز نرخ ارز مرجع را در 18 خرداد ماه امسال یکباره 11 درصد افزایش داد و نرخ آن را از 1059 تومان تا 1172 تومان بالا برد. با آغاز انتقادهای فراوان از جانب برخی از کارشناسان و واردکنندگان، روند افزایشی آن نهایتا 5 روز طاقت آورد و در روز 25 خرداد بانک مرکزی وادار شد تا مجددا قیمت ارز را کاهش داده و آن را تا محدوده 1050 تومان تا ماه‌های بعد پایین آورد. بهمنی، رییس کل بانک مرکزی بعد‌ها از تحت فشار قرار گرفتن بانک مرکزی برای کاستن مجدد از قیمت دلار انتقاد کرد و گفت: «اگر 2 روز دیگر به من مهلت می‌دادند، ارز را تک‌نرخی می‌کردم.» به هر ترتیب تفاوت نگرش در تیم اقتصادی دولت نسبت به تعیین ارزش قیمت دلار آمریکا به عنوان ارز عمده کشور، تا کنون هر گونه راه برای پر کردن شکاف قیمت رسمی و غیررسمی دلار آمریکا در داخل کشور را مسدود کرده است.بازار‌های ارز و طلا در جهان دیروز از یک عامل دیگر نیز تاثیر شدیدی پذیرفت، در حالی که بازار داخلی از افت قیمت یکی، کاهش چندانی ثبت نکرد، اما در مقابل از افزایش ارزش دیگری، قیمت‌های موجود را هیجانی‌تر کرد.
دیروز بانک مرکزی سوئیس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نرخ برابری یورو در برابر فرانک این کشور را در سطح 2/1 حفظ خواهد کرد و برای این کار ضمن تزریق فرانک سوئیس به بازار‌های ارز، اوراق ارزی کشورهای اروپایی و آمریکایی را به طور نامحدود خواهد خرید. این تصمیم که از سوی برخی تحلیل‌گران «جنگ ارزی جدید» نام گرفته است، بیشتر با انگیزه محافظت و حمایت از تراز تجاری سوئیس اتخاذ شده است. مشخصا حمایت از ساعت‌سازان و گروه ساعت سازی سوآچ در این کشور در برخی گزارش‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
با ایجاد یک شوک جدید در بازار ارزهای بین‌المللی در کاهش عمدی ارزش فرانک سوئیس قیمت اغلب ارزها در بازار داخلی با افزایش قابل توجه همراه بود. دلار آمریکا با 15 تومان افزایش به 1250 تومان رسید. بانک‌مرکزی دیروز قیمت دلار مرجع را یک ریال بالا برد و آن را 10617 ریال تعیین کرد.
یورو 18 تومان گران شد و تا 1785 تومان بالا رفت.پوند انگلیس نیز با 15 تومان افزایش به 2030 تومان رسید. همچنین صد ین ژاپن با 40 تومان افزایش قیمت به رکورد 1620 تومانی رسید. درهم امارات در ادامه سیر افزایشی قیمت تا 340 تومان بالا رفت. دلار استرالیا و دلار کانادا هر یک با 10 تومان افزایش قیمت به ترتیب 1320 تومان و 1280 تومان فروخته شدند. افت ارزش برابری فرانک سوئیس در بازار‌های ارزی جهان در حالی است که قیمت فرانک در بازارداخلی نسبت به روز سه شنبه با 15 تومان افزایش تا 1580 تومان بالا رفت.
سکه‌های دولتی
بانک مرکزی دیروز با وجود کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی قیمت سکه دولتی را با 7280 تومان افزایش به 582 هزار و 400 تومان رساند. نیم سکه با 2080 تومان و ربع سکه با 520 تومان افزایش به ترتیب 279 هزار و 760 تومان و همچنین 144 هزار و 40 تومان تعیین شدند. در عین حال از قیمت سکه گرمی 1040 تومان کاسته شد و قیمت آن 75 هزار و 920 تومان تعیین شد. عرضه سکه در بانک ملی به گفته برخی از مراجعه‌کنندگان با مشکلاتی همراه بوده است. در همین حال دشتی، سخنگوی این بانک با تاکید بر رعایت کامل رویه فروش سکه‌های دولتی در این بانک ، از مردم خواسته است که هر گونه اختلال و کارشکنی احتمالی را به این بانک اطلاع دهند.
تزریق 7/1 میلیون سکه به بازار
سیدمحمود احمدی در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان این‌که محدودیتی در ارائه‌ سکه وجود ندارد، گفت: به هر میزان که مردم تقاضا داشته باشند، سکه در اختیار بانک ملی قرار می‌گیرد تا به شعب تقسیم شود.
وی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 7/1 میلیون سکه به بازار تزریق شده تا پاسخگوی نیازهای مردم باشد. احمدی تاکید کرد: بانک مرکزی مشکلی در عرضه سکه به هر میزان ندارد، به اندازه کافی سکه موجود است و به اندازه کافی هم برای عرضه در اختیار بانک ملی قرار می‌گیرد.
به گزارش ایسنا، در چند هفته گذشته و همزمان با افزایش قیمت سکه، تقاضا برای آن افزایش یافت و به همین دلیل قیمت سکه در بازار به صورت کاذب بالا رفت. با افزایش قیمت در بازار تقاضا برای سکه‌هایی که در بانک ملی با قیمت مصوب عرضه می‌شوند، افزایش یافت و با اینکه این سکه‌ها به طور محدود و تعداد پنج عدد در اختیار مردم قرار می‌گیرد، اما در بسیاری از موارد متقاضیان واقعی و مردم عادی نمی‌توانند سکه مورد نیاز خود را تامین کنند.
در همین باره حسین دشتی ـ سخنگوی بانک ملی ایران ـ گفته بود: بانک ملی تابع ضوابط بانک مرکزی است و به هر میزان که سکه در اختیار بانک ملی قرار بگیرد، آن را عرضه خواهد کرد. همکاران ما در بخش بازرسی و نظارت به دقت در امر توزیع سکه نظارت می‌کنند و مطرح شدن بحث دلالی توسط کارمندان بانک بی‌انصافی است. بانک ملی محدودیتی در عرضه پنج سکه در روز برای عموم مردم ندارد و اگر در شعبه‌ای به هر شخصی سکه نرسید از همان جا با شماره تلفن 6414 بانک ملی تماس بگیرد و موضوع را اطلاع دهد.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 11712
  • بازديد ديروز: 11906
  • بازديد کل: 15552109
  • افراد آنلاين: 30 نفر
  • ورودی گوگل: 3


تبلیغات

  
 

تبلیغات