خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷


۱۶ ژن موثر در پیش بینی سرطان سینه کشف شد

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۷

پژوهشگران 16 ژن را کشف کردند که همگی در سوخت و ساز آهن نقش دارند و می تواند نسبت به شیوه های استاندارد ، پیش بینی بهتری در مورد خطر بروز سرطان سینه ارایه کنند.

به گزارش ساینس دیلی، این کشف، دانشمندان را یک گام به پیش بینی بهتر این که کدام بیماران بیشترین شانس را برای زنده ماندن دارند، نزدیک تر می کند.
محققان 61 ژن دخیل در تنظیم آهن را بررسی کردند تا ببینند چه تعداد از آنها با پیش بینی سرطان سینه مرتبط هستند و دریافتند تقریبا نیمی از آنها چنین نقشی دارند.
‘فرانک تورتی’ مدیر مرکز منسجم سرطان و مجری این طرح گفت: ژنهای فروپورتین و هپسیدین فقط در تنظیم آهن نقش ندارند بلکه در سرطان سینه نیز موثرهستند.
بسیاری از ژنهای تنظیم کننده آهن با بروز سرطان سینه مرتبط هستند. این 16 ژن کشف شده ارزشمندترین اطلاعات را به پزشکان می دهند.
محققان در این گروه 16 ژنی موسوم به ‘نشان ژن تنظیم کننده آهن’ دریافتند چندین جفت موسوم به ‘دوتایی ها’ با همکاری یکدیگر آهن را در سلول تنظیم می کنند.
فروپورتین و هپسیدین ژن دوتایی اصلی که این دانشمندان یافتند خروج آهن از سلول را کنترل می کنند.اکنون آنها دریافتند یک جفت ژنی دیگر که واردات آهن را به سلول کنترل می کنند موسوم به گیرنده ترسفرین و HFE نیز اهمیت بسزایی در بروز سرطان سینه دارند.
شناخت این که چگونه تغییرات در این روابط، پیش بینی سرطان سینه را تحت تاثیر قرار می دهد موضوعی است که این پژوهشگران قصد دارند در آینده بر روی آن تحقیق کنند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 13672
  • بازديد ديروز: 11906
  • بازديد کل: 15554069
  • افراد آنلاين: 34 نفر
  • ورودی گوگل: 3


تبلیغات

  
 

تبلیغات